Dlaczego podnoszenie ciężarów ma negatywny wpływ na zdrowie

Rola odżywiania w procesie treningowym sportowca rowery

Podnoszenie ciężarów to jedna z bardziej kontrowersyjnych dyscyplin sportowych. Przez wielu uznawana za dyscyplinę wyłącznie wyniszczającą organizm i nie mającą nic wspólnego ze zdrowiem. Czy tak faktycznie jest? Podnoszenie ciężarów rozumiane w kategoriach olimpijskich, z pewnością nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie. Wyniszcza nie tylko ciało, ale także umysł.

To dyscyplina, która osłabia kości i stawy. Bardzo negatywnie wpływa również na kręgosłup, który nierzadko odmawia posłuszeństwa udźwignięcia kolejnych, „coraz cięższych kilogramów”. Zawodowe podnoszenie ciężarów ma także nierzadko bardzo negatywny wpływ na umysł człowieka. W szczególności, gdy za wszelką cenę chcemy udowodnić sobie, że jesteśmy lepsi, robimy coś wbrew swoim możliwościom i swojemu ciału, a następnie nie jesteśmy w stanie podołać wyzwaniu, jakie sobie postawiliśmy, w takim wypadku załamujemy się.

To bardzo często prowadzi do zaburzeń psychicznych, a nawet depresji. Podnoszenie ciężarów rzadko kiedy ma coś wspólnego z rekreacyjnym treningiem siłowym. Ten drugi, w przypadku odpowiedniego przygotowania, jest znacznie bardziej bezpieczny dla zdrowia człowieka. Może więc warto zdecydować się właśnie na niego?.