Jeśli odrzucamy spadek przyda się notariusz

https://www.komandytowa.pl/ https://pharos.pl/

Wiele elementów naszego życia, jest bardzo mocno obwarowanych różnymi prawami, do których wszyscy muszą się stosować, nawet jeśli dokładnie ich nie znamy. Jeśli chcemy podjąć jakieś działania, związane np. z odrzuceniem spadku, to nie wystarczy powiedzieć, że go nie chcemy. Musimy się wówczas nastawić na konieczność przygotowania odpowiedniego pisma, które będzie potwierdzało naszą wolę. Jeśli spadek tak naprawdę będzie oznaczał przejęcie długów po zmarłej osobie, to już tym bardziej musimy działać zgodnie z prawem, bo jakiekolwiek niedopilnowane kwestie mogą sprawić, że sąd zdecyduje, abyśmy jednak to my ten spadek przejęli.

Na co więc trzeba zwracać tutaj uwagę, tak aby mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone w odpowiednim czasie i zgodnie z prawem?

Przede wszystkim czas

Według prawa mamy pół roku na odrzucenie spadku, od momentu kiedy zostaniemy o nim poinformowani. To oznacza, że nie możemy zwlekać w tego typu sprawach i powinniśmy się nimi jak najszybciej zająć, tak abyśmy mieli pewność, że zmieścimy się w czasie. Jeśli się spóźnimy i odrzucimy spadek po tym terminie, sąd może zdecydować, że jednak mamy go przejąć, ponieważ zgodnie z prawem, nie dopełniliśmy obowiązków w takim okresie, jaki został na nie przewidziany. Jeśli chodzi o odrzucenie spadku, to przede wszystkim musimy zgromadzić takie dokumenty jak: oryginalny akt zgonu osoby po której mamy dziedziczyć, wszystkie nasze podstawowe dane, jak również warto mieć listę osób, które powinny dziedziczyć, jeśli my tego nie zrobimy. Chodzi o to, aby je poinformować o zaistniałej sytuacji, tak aby i one miały czas na odrzucenie spadku w odpowiednim czasie.

Takie pismo może przygotować za nas tylko notariusz. Nie dość, że będzie wiedział, co dokładnie powinno się w nim znaleźć, to jeszcze będzie mógł potwierdzić, że wszystkie zawarte w tym piśmie informacje są zgodne ze stanem faktycznym i że to my chcieliśmy się zrzec tego spadku, nikt nas do tego nie zmuszał.

Odpowiednie opłaty

Oczywiście notariusz będzie potrzebował trochę czasu, aby uzyskać od nas wszystkie niezbędne informacje, a następnie przygotować pismo, dlatego warto się tą sprawą zająć jak najwcześniej. Jeśli poza nami ktoś jeszcze z naszych bliskich chce się zrzec danego spadku, np. rodzeństwo czy nasze dzieci, to można umówić się do notariusza razem i wówczas wszystkie osoby zostaną ujęte w jednym piśmie.

Nie mniej, opłatę za taką usługę każda z osób będzie musiała złożyć oddzielnie, ponieważ nie płacimy od dokumentu, ale płacimy za każdą z osób, które mają zostać w nim uwzględnione. Najważniejsze jednak jest tutaj to, żeby znać prawo, wiedzieć jaki mamy czas na przeprowadzenie wszystkich tych działań i przede wszystkim wiedzieć, że pismo będzie ważne tylko wówczas, kiedy zostanie przygotowane i potwierdzone przez notariusza. On też ma obowiązek w terminie trzech dni od jego podpisania, wysłać je do właściwego sądu. W prawie jest wiele niuansów o których możemy nie wiedzieć, a które powinniśmy znać. Dlatego warto korzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie.