Kancelaria Notarialna – miejsce pracy notariusza

prawnik budowlany poznań porady prawne katowice

Współcześnie wykonywanie zawodu notariusza spotyka się z ogromnym zainteresowaniem, wynika to głównie z faktu, że zostały poczynione pewne kroki, mające na celu ułatwić dostęp do tej ścieżki kariery młodym ludziom. Wdrożone w minionych latach zmiany, które zostały objęte ustawą deregulacyjną, obejmują w głównej mierze kancelarię notarialną oraz notariuszy ją prowadzących. Nie ulega wątpliwości, że było to bardzo korzystne posunięcie, dzięki któremu wiele osób może w znacznie łatwiejszy sposób rozpocząć wykonywanie tego zawodu.

www.chutir.pl

Należy jednak podkreślić, że samo ukończenie studiów i zdanie egzaminu zawodowego nie wystarczą, aby pełnić funkcję notariusza. Bowiem każdy z nowo mianowanych notariuszy musi znaleźć zatrudnienie i w tym momencie musi rozważyć dwie możliwe drogi. Podpisanie umowy o pracę u innego notariusza lub otworzenie własnej kancelarii notarialnej.

W obydwu przypadkach nie jest to takie proste, bowiem zatrudnienie u kogoś jest już w pewnym sensie konkurencją dla starszego notariusza, który niechętnie przyjmuję pod opiekę niedoświadczonego absolwenta. Natomiast prowadzenie własnej działalności wymaga większego zaangażowania, jednak w tym wypadku dodatkowym aspektem jest spełnienie bardzo ważnych kryteriów, decydujących o otwarciu własnej kancelarii notarialnej. Wobec tego warto już na samym początku swojej zawodowej drogi rozważyć wszystkie opcje, a także zwrócić szczególną uwagę na niezbędne kroki, aby nie okazało się, że coś stanie na naszej drodze.