Zalety i wady transportu lotniczego

przeprowadzki kielce cennik braciaprzewoz.pl

Nie ma szybszego środku transportu od samolotu, ale jednocześnie nie ma też droższego. Samolot zapewnia najszybszy transport ludzi i towarów i to na bardzo duże odległości. Jednocześnie jest to wyjątkowo bezpieczna forma transportowania – katastrofy lotnicze zdarzają się o wiele rzadziej niż wypadki samochodowe i kolejowe. Niestety, transport lotniczy ma też swoje wady.

naukowe24.waw.pl

Przede wszystkim nie wszędzie samolotem można dolecieć. Miejsce wysyłki musi być położone w stosunkowo niewielkiej odległości od lotniska. Powszechność lotów zmniejsza też ograniczona przepustowość lotnisk, a także uzależnienie od pogody. Wystarczy śnieżyca, gęsta mgła, albo większa burza, aby uniemożliwić lot, co w przypadku przewożenia towarów o ograniczonym czasie ważności, może oznaczać nieodwracalną utratę ładunku.

Samolot ma też dość ograniczoną ładowność, o wiele mniejszą niż np. statek czy pociąg. Największą wadą przewożenia ludzi i towarów drogą lotniczą jest jednak cena związana z niewielką pojemnością. Cena paliwa lotniczego w połączeniu niewielką ilością towaru, jaką można przewieźć jednorazowo, oznacza, że transport owszem jest szybki, ale jednak bardzo drogi.